IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 20.08.2018 || „Хенкел“ оствари добри резултати во вториот квартал годинава  |  ДИС отвори два маркета во Параќин  |  Законот за петокраката може да го забрани Heineken  |  „Констелејшн брендс“ вложува 5 милијарди долари во марихуана  |  Скопско ги враќа маалските дружби во Карпош  |  Нов начин на пакување на бананите  |  Наскоро ќе се знае судбината на „Равница“  |  Во Србија храната се купува на одложено  |  „Унилевер“ има нов логистички партнер  |  Реновиран „Рамстор“ во Ново Лисиче  |  „Шпар“ ќе отвори уште 80 објекти  |  Успешно прво полугодие за „Баерсдорф“  |  Осмислена првата паметна кошница за мед  |  ЕУ одобри извоз на млеко од БиХ  |  Спорните соини шницли на „Виталиа“ содржат ГМО  |  За домашната ракија ќе се плаќа акциза  |  „Лидл“ го намалува прехранбениот отпад  |  Ќебапи и плескавици со пилешко се продавале како свински и говедски  |  ГМО во сојата на „Виталиа“ и во кочански ориз  |  Нови награди за македонските вина  |   ||
   

Црна Гора: Добивката на „Плантаже“ изнесува 2,4 милиони евра

18.07.2018
Компанијата „13. јул - Плантаже" го претстави финансискиот извештај за 2017 година, истакнувајќи дека остварената добивка за минатата година е 2,4 милиони евра, што е за 5% повеќе од 2016 година.
Според извештајот во 2017 година компанијата произвела повеќе од 14 милиони килограми винско грозје, повеќе од два милиони килограми трпезно грозје, повеќе од еден милион килограми праски, 66 тони риба и 15,5 милиони единици готов производ - вино и ракија. 

Според извршниот директор на компанијата, Верица Мараш, компанијата остварила приходи во износ од 30,5 милиони евра и во споредба со приходите од 2016 година, зголемени се за 5%. Приходите од продажбата на странските пазари изнесуваат 14,6 милиони евра и се помали за 4%, што е резултат на застојот во извозот на рускиот пазар и финансиската криза во „Агрокор".

Планираните инвестиции за 2017 година изнесуваа 9,3 милиони евра, од кои договорени се 7 милиони евра, обезбедени од инвестициски кредити. И годинава, компанијата се грижеше за вработените преку подобрување на условите за работа, едукација на вработените, социјална политика и сл. Просечната нето-заработка на постојано вработен во компанијата за годинава изнесува 649,73 евра и е на исто ниво како минатогодишната. Во компанијата постојано вработени се 658 луѓе, истакна Мараш.Назад
 
 
 
 
back to top