IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Четврток, 21.06.2018 || „Крафт-Хајнц“ го продава Complan?  |  Отворена е 100. „Бипа“  |  „Кока-кола“ го проширува погонот во Унгарија  |  „Прилепска пиварница“ донира за Центрите за аутизам  |  „Збербанк“ ќе биде сопственик на 39,2% од „Агрокор“  |  „НТ Болеро“ отвори погон за преработка на овошје во Топола  |  „Шпар“ го отвори првиот супермаркет во Малта  |  Нови можности за квалитетните македонските вина   |  „Мегле“ почнува со дигитален процес на откуп  |  „Млекара Здравје“ се закити со 5 златни ѕвезди   |  „Нектар“ со линија за иновативни пакувања  |  „Слатка куќа“ на улица Македонија  |  „Тинекс“ со поддршка за ранливите групи  |  Tip of the Week® на англиски јазик  |  „Барила“ ќе вложи милијарда евра за одржливо работење  |  „Теско“ ја објави добивката од приватните марки  |  Успешно одржан првиот FMCG-самит во Љубљана  |  Најдобар HR менаџер e Eлизабета Мирчевска  |  „Генеза“ отвори нов погон  |  Попусти за корисниците на „Амазон прајм“ во „Хол фудс“  |   ||
   

Македонија: Четврта конференција за семејни бизниси

06.06.2018

На 19 јуни ќе се оддржи четвртата конференција за семејни бизниси, под наслов „Најголемиот предизвик на семејниот бизнис".

Од бизнис-тренинг центарот „Клир вју" (Clear View BTC), организатор на настанот, велат дека според статистиката, 70% од семејните компании, кои се темел на глобалната економија, пропаѓаат при преносот на сопствеништвото на вторaта генерација.

Носиме интернационални експерти кои ќе им помогнат на македонските бизнисмени и наследници да добијат одговор на голем дел од прашањата што ги измачуваат, ќе пренесат регионални практики и ќе споредат како тоа се прави во регионот, а како кај нас. Се надеваме дека отворањето на оваа тема, која е од поголем општествен интерест, ќе ги поттикне и другите релеватни фактори на општеството да обрнат поголемо внимание на ова горливо прашање на македонската економија, изјавија организаторите.

Годинава, главните теми и дел од говорниците на конференцијата се:

  • Принципот е тој, разликата е во нијансите – што може да научиме од искуствата на земјите од ЕУ кои низ бизнис-трасфер поминуваат стотици години, Мирела Алпеза (Хрватска);
  • Вака или онака, ќе Ве наследат, нека биде под Ваши услови! – како го пренесов водењето на институтот „Адижес" на синот, Ичак Адижес (институт „Адижес", Санта Барбара);
  • Големи беа чевлите на тато… морав брзо да пораснам – моето искуство во преземањето на компанијата од татко ми, основачот, Аднан Мисимовиќ (БиХ);
  • Пренос на наследство на втората генерација во посттранзициски земји – 10 години искуство со семејни бизниси, Борис Вукиќ („Адижес" ЈИЕ);
  • Како да се поттикнат основачите да почнат со бизнис-трансфер, панел дискусија.

Назад
 

 
 
 
back to top