IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 27.05.2018 || Hina products се закити со 4 златни медали  |  Тринаесет студенти примени во програмата „Меркатор-С“  |  Скопско Нефилтрирано, ново пиво од „Пивара Скопје“  |  Мора да се вложува во истражувања и во развој  |  Рекордни 15 награди за „Тиквеш“ во Лондон  |  Нов концепт - „Куќа хемије ексклузив“  |  Едукативен и инспиративен ден за паметење  |  Утре се одржува 4. FMCG Summit Скопје 2018  |  „Игло“ ја зголеми продажбата за 15%  |  Ванилата поскапа од среброто  |  Нова инвестиција на „Даути комерц“  |  Потрошувачите ги избраа производите на годината  |  „Хенкел“ останува посветен на продолжување на порастот  |  Цените на индустриските производи пониски на месечно, повисоки на годишно ниво  |  Решенија за поефикасно и поефективно работење  |  Преработувачите очекуваат поголема конкурентност на домашниот пазар  |  „Монделез“ го презема „Тејтс бејк шоп“  |  „Нестле“ ќе го продава кафето на „Старбакс“  |  Плаќање со мобилен телефон во „Меркатор“   |  Се укинуваат временските ограничувања за продажба на алкохол  |   ||
   

Македонија: Цените на индустриските производи пониски на месечно, повисоки на годишно ниво

11.05.2018

Продажните цени на производителите на индустриски производи во март годинава се пониски за 1,6 % на месечно ниво, а се повисоки за 1,5% на годишно ниво, објави Државниот завод за статистика.

Според статистичките податоци, во март 2018 годинава во споредба со претходниот месец, продажните цени на производителите на индустриски производи биле пониски во секторот рударство и вадење на камен (11,9%) и во секторот преработувачка индустрија (0,6%), а во секторот снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација биле повисоки за 1,2%.

Во споредба со март минатата година, продажните цени на производителите на индустриски производи годинава забележале пораст во секторот рударство и вадење на камен (6,4%) и во секторот преработувачка индустрија (1,3%), а во секторот снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација – пад за 2,3%.


Назад
 

 
 
 
back to top