IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 15.12.2018 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Хрватска: „Цедевита“ доби концесија за вода

04.10.2018
Хрватската влада донесе одлука да ѝ даде концесија на фабриката „Цедевита" за вода наменета за потрошувачка, вклучувајќи и минерална вода, со цел да ја стави на пазарот во изворен или преработен облик, во шишиња или во друга амбалажа.
  
„Цедевита" претходно поднесе барање за нова концесија за вода, бидејќи старата истече. Новата концесија е на 30 години и се однесува на вкупна количина вода од половина литар во секунда. Концесионерот е должен да плати еднократен надомест од 105 илјади куни плус годишен надомест. 

По истекот на секоја поединечна година на користење на концесијата, за вкупната количина вода, хрватската влада го одредува износот на годишниот надомест.  

Назад
 
 
 
 
back to top