IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 25.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Швајцарија: „Бел фуд“ доби одобрение за преземање на „Хугли“

14.02.2018

Швајцарската прехранбена компанија „Бел фуд груп", еден од најголемите светски производители на месни преработки, доби дозвола за преземање на мнозинскиот дел од акциите во „Хугли", производителот на полуготови јадења.

Како што се наведува, компанијата со овој потег значително ќе го прошири присусутвото на пазарот на полуготова храна, а малцинскиот остаток од акциите ќе биде понуден на јавен тендер. Вредноста на аквизицијата се проценува на околу 600 милиони швајцарски франци.

Компанијата „Хугли", која произведува супи, сосови и замени за месо, располага со 10 производствени погони во Швајцарија, Германија, Италија, Шпанија, Холандија, Чешка и во Велика Британија.

Европската комисија за заштита на конкуренцијата не поднела ниту една забелешка, со оглед на тоа што производствените портфолија на компаниите се дополнуваат, односно нема поклопување на асортиманот.

Извор: www.esmmagazine.com


Назад
 

 
 
 
back to top