IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 25.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Хрватска: „Атлантик група“ ја презема дистрибуцијата на „Марс“

16.01.2018
Од почетокот на февруари „Атлантик група" станува службен дистрибутер на портфолиото на компанијата „Марс" на хрватскиот пазар, а од новиот договор во 2018 година очекува повеќе од 13,5 милиони евра дополнителни приходи.
 
Новиот договор е вреден повеќе од 13,5 милиони евра, колку што се очекува од дополнителниот промет преку дистрибуцијата на трите нови категории од производите на „Марс" - чоколадна програма, прехранбени и производи за домашни миленици. Новиот производствен асортиман ги вклучува брендовите: Twix, Mars, Bounty, Snickers, M&M’s, Pedigree, Whiskas, Kit-Kat и Uncle Ben’s, стои во соопштението.
 
Од компанијата потсетуваат дека уште од 1991 година е дистрибутер на асортиманот на „Вригли", кој од 2008 година е дел од компанијата „Марс".
 
Од новото партнерство се очекува зголемување на пазарниот удел на производите на „Марс" и пораст на поединечните категории. Директорот за пазарите Хрватска, Словенија и Босна и Херцеговина во компанијата „Марс", Дарја Шуштершич, истакнува дека имаат одлични искуства и значајни очекувања од партнерството со „Атлантик група" во поглед на дистрибуцијата на производите во Хрватска.
 
Преку дистрибуцијата на асортиманот на „Вригли" се потврди дека „Атлантик група" е партнер од кој може да се очекува продолжување на одличната соработка, која дополнително ја прошируваме со новиот договор. Со тоа очекуваме и подобар вкупен резултат според сите релевантни пазарни параметри, нагласува Шуштершич.
 
Главниот директор на стратешко-дистрибутивното подрачје во „Атлантик група", Славен Ромац, смета дека новиот договор за дистрибуција ја потврдува сериозноста на плановите и на најавите на компанијата за ширење и јакнење на дистрибутивното работење.

Назад
 

 
 
 
back to top