IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 27.05.2018 || Hina products се закити со 4 златни медали  |  Тринаесет студенти примени во програмата „Меркатор-С“  |  Скопско Нефилтрирано, ново пиво од „Пивара Скопје“  |  Мора да се вложува во истражувања и во развој  |  Рекордни 15 награди за „Тиквеш“ во Лондон  |  Нов концепт - „Куќа хемије ексклузив“  |  Едукативен и инспиративен ден за паметење  |  Утре се одржува 4. FMCG Summit Скопје 2018  |  „Игло“ ја зголеми продажбата за 15%  |  Ванилата поскапа од среброто  |  Нова инвестиција на „Даути комерц“  |  Потрошувачите ги избраа производите на годината  |  „Хенкел“ останува посветен на продолжување на порастот  |  Цените на индустриските производи пониски на месечно, повисоки на годишно ниво  |  Решенија за поефикасно и поефективно работење  |  Преработувачите очекуваат поголема конкурентност на домашниот пазар  |  „Монделез“ го презема „Тејтс бејк шоп“  |  „Нестле“ ќе го продава кафето на „Старбакс“  |  Плаќање со мобилен телефон во „Меркатор“   |  Се укинуваат временските ограничувања за продажба на алкохол  |   ||
   

Хрватска: „Агрокор“ продолжува непречено да работи од 15 јули?

23.04.2018
Претседателот на Хрватската стопанска комора, Лука Буриловиќ изјави дека спогодбата со руските банки и „Агрокор" ќе овозможи концернот од 15 јули годинава да продолжи непречено да работи. 
 
Тој истакна дека договорот ќе биде реализиран на 15 јули, бидејќи тогаш престанува да важи lex specialis за „Агрокор".

Најважно е да се постигне договор за „Агрокор" да продолжи непречено да работи од 15 јули, изјави Буриловиќ. 

Според постигнатиот нацрт-договор, „Сбербанк" и банката ВТБ би можеле да бидат сопственици на поголемиот дел од концернот, бидијќи би имале од 30% до 46% удел во сопствеништвото.

Акционерите на „Агрокор" би поседувале од 23% до 25% од компанијата, домашните околу 10%, а доставувачите околу 8%.

Поради финансиските проблеми на „Агрокор", Владата на Хрватска воведе принудна управа во 2017 година. Тој концерн во регионот вработува околу 60.000 луѓе.Назад
 

 
 
 
back to top