IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 25.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

БИХ: „АЦ фуд“ го купува последниот дел од имотот на „Агрокомерц“

23.01.2018
На Општинскиот суд во Велика Кладуша одржана е судска продажба на последната третина на „Агрокомерц", а купувач е „АЦ фуд" - Велика Кладуша, членка на „АЦ групација".

Станува збор за фабрика за производство на бисквити и други кондиторски производи. „АЦ фуд" се обврзува во рок од 30 дена да ги уплати средствата, по што станува официјален сопственик. 

На продажбата организирана од Општинскиот суд во Велика Кладуша, „АЦ фуд" ја даде најповолната понуда за фабриката „Агрокомерц" - 1,2 милиони евра, изјавија од компанијата „АЦ фуд".

Инаку, имотот на „Агрокомерц" кој се продаваше во неколку фази, се протега на површина од 270.000 м² и поделен е на три целини. Првата целина, всушност, e фабриката за сточна храна, производство на кафе и продажба на овошје и зеленчук, која на 28 март 2017 година, ја презеде „АЦ фуд", за околу 1,6 милиони евра. Во јуни компанијата го презеде брендот на „Агрокомерц" - Tops. Втората целина претставува месна индустрија, ладилници и магацини кои ги презеде „АЦ фуд" за 2,2 милиони евра, на 30 септември 2017 година. Третата целина е фабриката за производство на бисквити и други кондиторски производи.

Од „АЦ фуд" и претходно истакнаа дека погоните на „Агрокомерц" во Велика Кладуша се на одлична географска локација, така што пазарот на ЕУ им е како на дланка.Назад
 

 
 
 
back to top