IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Четврток, 21.06.2018 || „Крафт-Хајнц“ го продава Complan?  |  Отворена е 100. „Бипа“  |  „Кока-кола“ го проширува погонот во Унгарија  |  „Прилепска пиварница“ донира за Центрите за аутизам  |  „Збербанк“ ќе биде сопственик на 39,2% од „Агрокор“  |  „НТ Болеро“ отвори погон за преработка на овошје во Топола  |  „Шпар“ го отвори првиот супермаркет во Малта  |  Нови можности за квалитетните македонските вина   |  „Мегле“ почнува со дигитален процес на откуп  |  „Млекара Здравје“ се закити со 5 златни ѕвезди   |  „Нектар“ со линија за иновативни пакувања  |  „Слатка куќа“ на улица Македонија  |  „Тинекс“ со поддршка за ранливите групи  |  Tip of the Week® на англиски јазик  |  „Барила“ ќе вложи милијарда евра за одржливо работење  |  „Теско“ ја објави добивката од приватните марки  |  Успешно одржан првиот FMCG-самит во Љубљана  |  Најдобар HR менаџер e Eлизабета Мирчевска  |  „Генеза“ отвори нов погон  |  Попусти за корисниците на „Амазон прајм“ во „Хол фудс“  |   ||
   

Хрватска: Продолжување на проектот „Кауфланд“ - училиште за овошје и зеленчук

06.06.2018
Бидејќи „Кафланд" одлучи за секое дете да донира по 200 грама овошје и зеленчук до крајот на учебната 2017/2018 година, вкупната донација на овој трговски синџир изнесува 90 тони.
„Кауфланд" - училиште за овошје и зеленчук е проект кој се спроведува од септември минатата година. Минатата година за 24 основни училишта беа обезбедени бесплатни донации на свежо овошје и зеленчук, доставувани секоја недела, до крајот на училишната година. 

Бидејќи трговскиот синџир одлучи за секое дете да обезбеди по 200 грама овошје и зеленчук до крајот на учебната 2017/2018 година, вкупната донација изнесува 90 тони.

Поради успешноста проектот ќе продолжи да се реализира, така што секоја деловна единица на „Кауфланд" во Хрватска ќе има партнерско училиште каде до крајот на идната година ќе донира вкупно 150 тони овошје и зеленчук.

Годнава имавме полни раце работа. Ни пристигнаа 90 пријави кои требаше да се евалуираат. Целиот наш тим беше вклучен и многу сме задоволни што се пријавија толку голем број училишта. Горди сме што може да кажеме дека идната година ќе имаме 38 „Кауфланд" - училишта за овошје и зеленчук, каде секоја недела ќе донираме свежо овошје и зеленчук, објасни раководителот за корпоративни комуникации Марија Франиќ.Назад
 
 
 
 
back to top