IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 25.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Србија / Македонија: „Бивода“ планира извоз во Македонија и во Грција

22.01.2018
Фабриката за вода и сокови „Бивода" годинава првпат ќе ги пласира своите производи во Македонија, а планира и влез на грчкиот пазар.
Директорот на компанијата, Ненад Зафировиќ, истакна дека со македонска компанија од Скопје е потпишан повеќегодишен договор за соработка, а компанијата интензивно се подготвува за влез на грчкиот пазар.

„Бивода", како што објаснува Зафировиќ, е заинтересирана за соработка со сите пазари во регионот, па освен странските пазари, како значаен пазар го издвојува пазарот во Косово, каде досега немаат значителен пласман на своите производи.

Косово ни е интересен пазар бидејќи е блиску. Остваривме одредени контакти на саемот во Приштина, така што очекувам во блиска иднина, сегашната „срамежлива" соработка да ја замениме со многу значаен деловен аранжман на тие простори, додаде Зафировиќ.Назад
 

 
 
 
back to top