IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 23.01.2018 || „Амазон“ ги објави 20 потенцијални локации за новото седиште  |  Нов „Алди-М плус“ во Гевгелија  |   „Бивода“ планира извоз во Македонија и во Грција  |  Престижен орден од Финска за Светозар Јаневски  |  „Мигрос“ останува лидер, најголем скок во интернет-каналот  |  „Биедронка“ станува сè посилна  |  „Тривит“ ги презеде постројките на пекарницата „Алимпије“  |  „Плодине“ го отворија 81. продажен центар   |  „Гомекс“ планира отворање на 30 продавници  |  „Бел фуд груп“ го презема „Хугли“  |  „Фереро“ го купува американскиот кондиторски сегмент на „Нестле“  |  „Маркс & Спенсер“ го продаде бизнисот во Хонг Конг  |  „Лакталис“ повлекува 12 милиони пакувања млеко за бебиња  |  „Атлантик група“ ја презема дистрибуцијата на „Марс“  |  Пазарџиите ќе работат со лиценци  |  „Агрокор“ ја демантира продажбата на маркетите „Конзум“  |  „Нестле“ го продава кондиторскиот сегмент  |  „Кауфланд“ ќе отвори 15 супермаркети во Молдавија  |  „Волмарт“ ја зголемува платата на работниците  |  „Скопски пазар“ излегува од бизнисот со маркети  |   ||
   

Вести - Свет

Страница 1/2    | 1 | 2 |

23.01.2018
Американската технолошка компанија „Амазон“ ги објави 20-те градови, кои се потенцијални финалисти за новото седиште.

22.01.2018
Швајцарскиот лидер во прехранбениот малопродажен сектор „Мигрос“, извести за стабилни резултати во 2017 година.

18.01.2018
Дисконтниот синџир „Биедронка“, кој работи во рамките на трговскиот синџир „Жеронимо Мартинс“, ја засили лидерската позиција на полскиот пазар со отворање на 100 нови објекти минатата година.

17.01.2018
Швајцарската прехранбена компанија „Бел фуд груп“, еден од најголемите европски производители на месни преработки, најави преземање на мнозинскиот дел од акциите на производителот на полуготови јадења „Хугли“.

17.01.2018
„Нестле“ се согласи да го продаде американскиот кондиторски сегмент на италијанската групација „Фереро“ за 2,8 милијарди долари, соопшти компанијата вчера, на својата официјална веб-страница.

16.01.2018
Британскиот трговски синџир „Маркс & Спенсер“ ја потврди продажбата на нивниот бизнис во Хонг Конг и во Макао и отстапувањето на франшизата M&S за двата пазари на групацијата на „Ал Футам“ од Дубаи.

16.01.2018
Француската компанија „Лакталис“ повлече 12 милиони пакувања млеко во прав за бебиња во 83 земји, поради присуство на салмонела во тој производ, соопштија челниците на компанијата.

16.01.2018
Кондиторскиот гигант „Нестле“ на крајот од минатата година најави дека до крајот на првиот квартал годинава планира да го продаде американскиот сегмент на бизнисот со слатка програма, а ЦНБЦ пренесува дека понуди поднеле „Хершис“ и „Фереро“.

16.01.2018
Групацијата „Шварц“ соопшти дека донела одлука да влезе на пазарот во Молдавија, со супермаркети од банерот Kaufland, каде ќе инвестира 100 милиони евра во 15 трговски објекти, шест од нив во главниот град, Кишињев.

15.01.2018
Американскиот трговски синџир „Волмарт“ најави зголемување на саатнината на работниците во САД на 11 долари, од сегашните 9 долари.


Страница 1/2    | 1 | 2 |
 

 
 
 
back to top