IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 14.08.2018 || Успешно прво полугодие за „Баерсдорф“  |  Осмислена првата паметна кошница за мед  |  ЕУ одобри извоз на млеко од БиХ  |  Спорните соини шницли на „Виталиа“ содржат ГМО  |  За домашната ракија ќе се плаќа акциза  |  „Лидл“ го намалува прехранбениот отпад  |  Ќебапи и плескавици со пилешко се продавале како свински и говедски  |  ГМО во сојата на „Виталиа“ и во кочански ориз  |  Нови награди за македонските вина  |  „Нели“ ќе произведува бонбониера Azbuka  |  АВТ нов дистрибутер на „Вернер & Мерц“  |  Директорката на „Пепсико“ се повлекува од функцијата  |  Ново кисело млеко на „Бимилк“  |  Македонија на 28. место во светот по извоз на вино  |  Компанијата „13. јул-Плантаже“ ги зголеми приходите  |  „Хајнекен“ купува дел од најголемиот кинески производител на пиво  |  Руски „Светофор“ влегува во Романија  |  Промена во Управниот одбор на „Жито лукс“  |  Супер-колачите на „Виталиа“ со Брајова азбука  |  Групацијата „Реве“ бара нови партнери  |   ||
   

Вести - Свет

Страница 1/187    | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

13.08.2018
Производителот на брендот Nivea, „Баерсдорф“, успешно продолжува со профитабилниот пораст и во 2018 година, соопштија од компанијата.

09.08.2018
Одлуката на „Лидл“ – Велика Британија да продава овошје и зеленчук со траги на гнилеж, кои уште можат да се јадат, е дел од проектот „Too Good To Wast“.

08.08.2018
Индра Нуји, долгогодишна директорка на компанијата „Пепсико“, се повлекува од челната позиција на гигантот во производството на пијалаци и храна.

07.08.2018
Холандскиот пивски гигант „Хајнекен“ соопшти дека ќе купи 40% удел во најголемиот кинески производител на пиво „Чајна ресорсис бир“ (CRB – China Resources Beer).

06.08.2018
Рускиот хард-дисконтер „Светофор“ најави влез на романскиот пазар под банерот „Мере“, со намера во следните две години да отвори 100 објекти.

01.08.2018
„Ипсос“ постигна договор со досегашниот конкурент ГфК за преземање на четири клучни сегменти на работењето на глобално ниво.

31.07.2018
Порастот на трошоците е една од причините за поскапување на цената на пијалците од компанијата „Кока-кола“.

30.07.2018
Големите трговски синџири што работат на пазарот на Италија - „Карфур“, „Веге“ и ПАМ основаа трговска алијанса за да обезбедат подобри и поповолни услови за набавка на стока.

27.07.2018
Швајцарската компанија „Нестле“ ја изгуби битката со европскиот суд за заштита на обликот со четири реда на својот бренд KitKat.

26.07.2018
Швајцарската компанија за производство и преработка на месо „Бел фуд груп“ најави дека ќе вложи 2 милиони евра во холандската компанија „Моса мит“, која произведува месо во лабораториски услови.


Страница 1/187    | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
 
 
 
 
back to top