IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 15.12.2018 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Вести - Македонија

Страница 9/189    | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |

03.07.2018
Според податоците што ги објави Државниот завод за статистика, прометот во трговијата на мало, во мај 2018 година, во споредба со мај 2017 година, бележи зголемување во неколку групи и класи.

03.07.2018
Според истражувањето на агенцијата „Хераклеа“ спроведено во соработка со агенциите за тајно купување во регионот, Македонија е на првата позиција во регионот според квалитетот на услугата.

27.06.2018
Пратениците вчера со 62 гласа „за“ гласаа за измените на Законот за трговија, со кои се укинуваат временските ограничувањата за продажба на алкохолни пијалаци во трговијата на мало и во малопродажните објекти.

27.06.2018
За имплементирана фер трговска практика во своето работење, македонските компании за првпат ќе може да се стекнат со сертификат „Фер со потрошувачот“.

27.06.2018
Европскиот парламент и Советот на ЕУ ја усвоија Општата регулатива за заштита на лични податоци која почна да се применува од 25 мај 2018 година, а од Сојузот на стопански комори сметаат дека претставува предизвик и за македонските компании.

26.06.2018
Од средината на јули ќе почне системот за наплата на патарини со смарт-картички кои нема да се плаќаат, ќе можат да се надополнуваат, a ќе ги има на секој граничен премин, наплатна рампа или бензинска станица.

20.06.2018
„Прилепска пиварница“ потпиша договор за донација на 500.000 денари како финансиска помош за Дневниот центар за аутизам во Скопје и за Дневниот центар за аутизам во Штип.

14.06.2018
По добивањето на највисоката награда на „Декантер“ - платинест медал за црвеното вино „Барово 2015“ на „Тиквеш“, се отвораат нови можности за препознатливост на квалитетните македонски вина во светски рамки.

13.06.2018
Производите на „Млекара Здравје“ освоија 5 златни ѕвезди за квалитет и вкус од Меѓународниот институт за вкус и квалитет (iTQi).

13.06.2018
„Варспол“ во соработка со „Свислион“ на 8 јуни отвори репрезентативен малопродажен објект „Слатка куќа“, лоциран во центарот на главниот град, на улица Македонија, до поранешното кино „Вардар“.


Страница 9/189    | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
 
 
 
 
back to top