IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 22.10.2018 || Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |  Расте добивката на „ПепсиКо“   |  „Нестле“ е заинтересиран да купи бренд за минерална вода  |  Германските трговци продаваат преку интернет   |  Нов „Стокомак“ во Тетово  |  Експресна услуга на нова локација во Струга  |   Увозот на храна расте побрзо од извозот   |  Во септември пад на светските цени на храната   |  „Фуд стар“ ќе извезува пилешко месо во Кина   |   ||
   

Вести - Македонија

Страница 8/189    | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |

10.07.2018
Македонската компанија „Макпрогрес“ се претстави на еден од најважните саеми од прехранбената индустрија во САД – „Summer Fancy Food Show“, кој се одржа од 30 јуни до 2 јули во Њујорк.

09.07.2018
Алкохолни пијалаци може да се купат во кое било време, откако стапија на сила законските измени за укинување на временското ограничување за купување на алкохол во маркетите.

09.07.2018
На 5 јули е отворена новата продавница „Кораб Трница“ на улицата Бихачка спроти „Симпо“, во непосредна близина на МВР.

05.07.2018
Компанијата „Нестле“ донираше девет „all-in-one“ компјутери за Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ во Скопје.

03.07.2018
Според податоците што ги објави Државниот завод за статистика, прометот во трговијата на мало, во мај 2018 година, во споредба со мај 2017 година, бележи зголемување во неколку групи и класи.

03.07.2018
Според истражувањето на агенцијата „Хераклеа“ спроведено во соработка со агенциите за тајно купување во регионот, Македонија е на првата позиција во регионот според квалитетот на услугата.

27.06.2018
Пратениците вчера со 62 гласа „за“ гласаа за измените на Законот за трговија, со кои се укинуваат временските ограничувањата за продажба на алкохолни пијалаци во трговијата на мало и во малопродажните објекти.

27.06.2018
За имплементирана фер трговска практика во своето работење, македонските компании за првпат ќе може да се стекнат со сертификат „Фер со потрошувачот“.

27.06.2018
Европскиот парламент и Советот на ЕУ ја усвоија Општата регулатива за заштита на лични податоци која почна да се применува од 25 мај 2018 година, а од Сојузот на стопански комори сметаат дека претставува предизвик и за македонските компании.

26.06.2018
Од средината на јули ќе почне системот за наплата на патарини со смарт-картички кои нема да се плаќаат, ќе можат да се надополнуваат, a ќе ги има на секој граничен премин, наплатна рампа или бензинска станица.


Страница 8/189    | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
 
 
 
 
back to top