IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 22.10.2018 || Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |  Расте добивката на „ПепсиКо“   |  „Нестле“ е заинтересиран да купи бренд за минерална вода  |  Германските трговци продаваат преку интернет   |  Нов „Стокомак“ во Тетово  |  Експресна услуга на нова локација во Струга  |   Увозот на храна расте побрзо од извозот   |  Во септември пад на светските цени на храната   |  „Фуд стар“ ќе извезува пилешко месо во Кина   |   ||
   

Вести - Македонија

Страница 7/189    | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |

01.08.2018
Косовската Влада ја укина во целост одлуката за зголемените царини, соопшти министерот за економија Кресник Бектеши.

31.07.2018
Министерството за економија распиша повик за субвенционирање на компании за сертифицирање на ХАЛАЛ систем.

30.07.2018
„Алкалоид“ оствари пораст на консолидираниот извоз од 8%, пораст на консолидираната нето добивка од 4% и 105 нови вработувања во периодот од јануари до јуни 2018 година.

25.07.2018
„Европа“ је освои најголем број гласови што ѝ донесе златен медал во категоријата вафли во најновото истражување на пазарот за QUDAL – QUality meDAL General III 2018/2019 година.

23.07.2018
Објектот на фабриката за полнење вода „Маја“ во Македонија, архитектонско дело на Александар Карангелов е во конкуренција на индустриски објекти за наградата Architizer A+ во САД.

20.07.2018
Инспирирани од „Галичка свадба“, вината Tikveško belo, Tikveško crveno и Tikveško roze во пакување bag-in-box добија целосно нов дизајн на амбалажата.

17.07.2018
Фондот за иновации и технолошки развој ги додели првите грантови на 79 микро, мали и средни компании, меѓу нив компании-добитници од FMCG-секторот се: „Кодинг-Горска“, „Лион“, „Нелкоски органик фуд“, „Јаболчело“, „Омега рисрч“ и „Виталиа“.

12.07.2018
Независните трговци со вино во Велика Британија на својот избор го класифицираа виното „Кратошија“ од бербата 2017 на „Тиквеш“ меѓу најдобрите 100 вина на британскиот пазар за 2018 година.

11.07.2018
Трошоците на живот во јуни се непроменети во споредба со претходниот месец, а во однос на јуни лани бележат пораст од 1,4%, додека цените на мало се повисоки за 0,2% на месечно ниво и за 2,8% на годишно.

11.07.2018
Со цел подигнување на свеста за спортот и за здравиот начин на живеење компанијата „Бимилк“ ја промовираше првата „Balans+зона“ во Карпош, сочинета од повеќе фитнес-справи.


Страница 7/189    | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
 
 
 
 
back to top