IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 22.10.2018 || Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |  Расте добивката на „ПепсиКо“   |  „Нестле“ е заинтересиран да купи бренд за минерална вода  |  Германските трговци продаваат преку интернет   |  Нов „Стокомак“ во Тетово  |  Експресна услуга на нова локација во Струга  |   Увозот на храна расте побрзо од извозот   |  Во септември пад на светските цени на храната   |  „Фуд стар“ ќе извезува пилешко месо во Кина   |   ||
   

Вести - Македонија

Страница 4/189    | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

10.09.2018
Четиридневно уживање во специјално селектирани вина на домашните винарници и внимателно избрани деликатеси, дополнети со квалитетна музика на најпознатите изведувачи од Македонија, ги очекуваат посетителите на годинешната манифестација „Вино фест 2018“.

07.09.2018
Во технолошко индустриската развојна зона помеѓу Охрид и Струга почна да се гради фабрика за производство на козметика на на компанијата „Reci & Sons Enterprise“ (формирана во 2012 година во Њу Џерси).

07.09.2018
Млекарницата „Бимилк“ и годинава им подари подароци на првачињата, посакувајќи им среќен почеток на учебната година.

06.09.2018
Македонските производи веќе се присутни на рускиот пазар и тие имаат голема шанса за подобар пласман, а производителите треба особено внимание да посветат на балансот меѓу цената и квалитетот.

05.09.2018
Шест етикети на винаријата „Тиквеш“ добија награди на „China Wine&Spirits Awards“, најголем и најпрестижен натпревар за вина и алкохолни пијалоци што се одржува во Кина.

05.09.2018
Компанијата „Виталиа“ оствари пораст на извозот за 15% во првите 8 месеци годинава, во споредба со истиот период минатата година.

04.09.2018
Агенцијата за храна и ветеринарство донесе решение за забрана за увоз и транзит на свињи, производи и нус производи од свинско месо од реонот на Варна во Бугарија.

03.09.2018
Во јули годинава е остварен повисок промет во трговијата на мало во споредба со истиот месец минатата година, објави Државниот завод за статистика (ДЗС.

03.09.2018
Во петокот компанијата „Рамстор“ – Македонија отвори нов маркет, лоциран на улицата 20 бр. 60, во општина Сарај.

29.08.2018
Преку проектот за заживување на маалскиот живот низ општините во земјава, „Пивара Скопје“ донираше уште 3 од планираните 15 летниковци, и тоа во Чаир, Маџир Маало и во Куманово.


Страница 4/189    | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
 
 
 
 
back to top