IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 22.10.2018 || Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |  Расте добивката на „ПепсиКо“   |  „Нестле“ е заинтересиран да купи бренд за минерална вода  |  Германските трговци продаваат преку интернет   |  Нов „Стокомак“ во Тетово  |  Експресна услуга на нова локација во Струга  |   Увозот на храна расте побрзо од извозот   |  Во септември пад на светските цени на храната   |  „Фуд стар“ ќе извезува пилешко месо во Кина   |   ||
   

Вести - Македонија

Страница 3/189    | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

18.09.2018
Прилепска „Витаминка“ го изложува целокупниот свој производствен асортиман на најголемата специјализирана саемска манифестација за прехранбена индустрија Worldfood Москва 2018, што се одржува од 17-ти до 20 –ти септември.

17.09.2018
Винаријата Бовин од Неготино, прослави две децении постoење создвајќи врвни ексклузивни вина.Винаријата денес извезува во 37 земји, на 5 континенти.

17.09.2018
По отворањето на првата Balans+Зона во Општина Карпош во Скопје, Бимилк денес отвори уште едно спортско-рекреативно катче, овој пат во матичниот град на компанијата–Битола.

14.09.2018
Една од најстарите млекарници во Македонија, позната по извонредниот квалитет и уникатниот вкус на своите млечни производи го редизајнираше корпоративниот идентитет и поголемиот дел од своите производи: јогурт, свежо млеко, кисело млеко и сурутка. Производите со новиот изглед од денес се достапни на полиците во маркетите.

14.09.2018
Денес, официјално беше промовирана новата мобилна апликација на „Рамстор“ која е веќе во функција и достапна за потрошувачите.

12.09.2018
Од генетски модифицираните организми (ГМО) регистрирани во светски рамки, досега не е евидентиран ниту еден штетен случај врз здравјето на луѓето, рече директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) Зоран Атанасов, на трибината на оваа тема што се одржа во Стопанска комора.

12.09.2018
„Витаминка“ кечапот е достапен во нова, подобрена амбалажа. Промената се должи на посветеноста кон постојано унапредување на квалитетот на своите производи, соопштија од компанијата.

12.09.2018
Во пресрет на 15-ти септември - Меѓународниот ден за чистење на планетата (World Cleanup Day), „Пивара Скопје“, „Пакомак“ и Амбасадата на Кралството Холандија спроведоа акција чија цел е подигнување на свеста за потребата од замена на неразградливите пластични кеси со алтернативни решенија кои не ја загадуваат животната средина.

11.09.2018
По „Мекиците од Стража“, и „Крофните од Хром“ станаа трговска марка заштитена во Македонија, покажува најновиот огласник на Заводот за индустриска сопственост објавен на 31 август.

10.09.2018
Грчката фирма „Стар Фреш“ од Катерини во Гевгелија отвори погон во кој се конфекционираат марамчиња за хотели и ресторани.


Страница 3/189    | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
 
 
 
 
back to top