IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Среда, 24.01.2018 || „Карлсберг“ мора да плати пазарна цена за уделот во „Хабеко“  |  Норвешкиот амбасадор ја посети фабриката „Књаз Милош“  |  И „Сеинсберис“ ќе крати менаџерски позиции  |  „Карфур“ ја објави визијата за 2022 година  |  „Амазон“ ги објави 20 потенцијални локации за новото седиште  |  „Теско“ затвора 1.700 менаџерски работни места  |  Мрежата на „Профи“ достигна 700 објекти  |  „АЦ фуд“ го купува последниот дел од имотот на „Агрокомерц“  |  „Шпар“ - Словенија ја претстави онлајн-продавницата  |  Отворен е првиот „Амазон гоу“ за потрошувачите  |  Промоција на Fuzetea, бренд достапен и на македонскиот пазар  |  Нов „Алди-М плус“ во Гевгелија  |   „Бивода“ планира извоз во Македонија и во Грција  |  Престижен орден од Финска за Светозар Јаневски  |  „Мигрос“ останува лидер, најголем скок во интернет-каналот  |  „Биедронка“ станува сè посилна  |  „Тривит“ ги презеде постројките на пекарницата „Алимпије“  |  „Плодине“ го отворија 81. продажен центар   |  „Гомекс“ планира отворање на 30 продавници  |  „Бел фуд груп“ го презема „Хугли“  |   ||
   

Ин трговец: „Веро“

26.06.2013

Историја
•1818 г. − Деловната активност на фамилијата Веропулос почнува на Пелопонез, продолжува во Смирни (Измир), Мала Азија и постепено се концентрира во Пиреја. Деловните активности опфаќаат: продажба на големо, увоз, извоз и претставништва.
•При крајот на 60-тите години Костас и Алекос Веропулос се преориентирале на малопродажба, со цел да ја остварат идејата за продавница со самопослужување. Со поддршка и техничкото знаење на интернационалниот „Шпар", тие го создаваат концептот на супермаркет.
•1973 г. − Големиот почеток − отворање на продавница на површина од 2.000 квадратни метри под името „Веропулос Шпар". Продавницата доживува огромен успех. По неколку години, „Веропулос Брос" станува прва компанија што излегува од Атина и се проширува со отворање на слична продавница во Солун.
•1992 г. − Групацијата „Веропулос" откупува 100% од акциите на синџирот супермаркети „Атина", со 24 продавници. 
•1993 г. − Групацијата „Веропулос" откупува 60% од акциите на синџирот супермаркети „Халкидакис" со 11 продавници и ја отвора првата бензинска пумпа под името „Шпар". „Веропулос" е единствениот синџир со бензински пумпи на 13 малопродажни локации. 
•1997 г. – „Веропулос" го отвора првиот супермаркет во Скопје. Тоа претставува една од првите странски инвестиции надвор од Грција.
•2001 г. – Групацијата „Веропулос" откупува 100% од акциите на синџирот супермаркети „Панемпорики" со 44 продавници, кои постепено се адаптираат во супермаркети „Шпар". 
•2002 г. –  Отворање на првиот хипермаркет од 6.000 квадратни метри во Белград.
•2010 г. –  Отворање на првиот шопинг-центар на „Веропулос" – „Веро Центар" во Скопје со површина од 40.000 квадратни метри.
 

Свежо месо само од „Веро"!
Нашите потрошувачи препознаваат дека примарна и најважна улога на нашата месарница е обезбедување на квалитетно и свежо месо со потврдено потекло и со контролиран квалитет, имплементирајќи ги законските барања и очекувањата на нашите потрошувачи. Внимаваме на квалитетот на месото во текот на целиот процес до нашите потрошувачи, бидејќи ние сме клучен елемент во градењето на довербата меѓу потрошувачите и производителите на месо. Нашите доставувачи, со кои имаме ексклузивни договори, се обврзани на висок квалитет и навремена испорака на свежо месо според желбите, вкусовите и потребите на нашите потрошувачи. Кај нас ќе го најдете најсвежото јунешко, телешко и свинско месо што ги задоволува највисоките ХАССП-стандарди за здрава храна. 

Повеќе прочитајте во електронското и печатеното издание на InStore бр.8

 
 
 
 
back to top