IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Среда, 24.01.2018 || „Амазон“ ги објави 20 потенцијални локации за новото седиште  |  „Теско“ затвора 1.700 менаџерски работни места  |  Мрежата на „Профи“ достигна 700 објекти  |  „АЦ фуд“ го купува последниот дел од имотот на „Агрокомерц“  |  „Шпар“ - Словенија ја претстави онлајн-продавницата  |  Отворен е првиот „Амазон гоу“ за потрошувачите  |  Промоција на Fuzetea, бренд достапен и на македонскиот пазар  |  Нов „Алди-М плус“ во Гевгелија  |   „Бивода“ планира извоз во Македонија и во Грција  |  Престижен орден од Финска за Светозар Јаневски  |  „Мигрос“ останува лидер, најголем скок во интернет-каналот  |  „Биедронка“ станува сè посилна  |  „Тривит“ ги презеде постројките на пекарницата „Алимпије“  |  „Плодине“ го отворија 81. продажен центар   |  „Гомекс“ планира отворање на 30 продавници  |  „Бел фуд груп“ го презема „Хугли“  |  „Фереро“ го купува американскиот кондиторски сегмент на „Нестле“  |  „Маркс & Спенсер“ го продаде бизнисот во Хонг Конг  |  „Лакталис“ повлекува 12 милиони пакувања млеко за бебиња  |  „Атлантик група“ ја презема дистрибуцијата на „Марс“  |   ||
   

Ин трговец: „Рамстор“

10.03.2013
ДОО „Рамстор" Македонија, што почна да функционира на 11 јуни 2005 година, е синџир на интернационалните малопродажни супермаркети на „Мигрос Турк" ТАШ, најголемата кооперација во Турција.

„Мигрос" е создаден од страна на Готлиб Датвајлер во 1925 година во Швајцарија. За да може да ги исполни основните потреби на народот – евтина услуга и разновидни производи, почнува да користи 5 камиони Ford како продажен сервис. Причините за изборот на камион за продажно место за основните производи се намалување на трошоците (за кирија, електрична енергија, вода). Целта била на едноставен и евтин начин да ги опслужува потрошувачите, да го презентира новиот метод на продажба, како и да се доближи до што е можно повеќе луѓе.

Првиот маркет е отворен на 16 декември 1957 година во Рибниот пазар во населбата Бејоглу. Со просечна големина на бакалски дуќан од 114 м2, тој работел по системот на самопослужување.

Првиот супермаркет „Рамстор" во Македонија е отворен во центарот на Скопје на 11 јуни 2005 година со површина од 2.350 м2, што е во состав на шопинг-центарот „Рамстор", кој дневно брои повеќе од 20.000 посетители, од кои 5.000 од нив се посетители на супермаркетот. Иако „Рамстор" е дел од интернационалната мрежа присутна во повеќе држави (Турција, Казахстан, Азербејџан, Киргистан), тој работи преку стратегијата да соработува со локалните увозници, произведувачи и дистрибутери.
 
Прочитајте повеќе во печатеното и електронското издание на InStore бр.5


 
 
 
 
back to top