IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Петок, 20.04.2018 || „Млин и пекара Љубаче“ со нова инвестиција  |  Natur Premium пристигнува на македонскиот пазар  |  „Монделез“ вложува 90 милиони евра во „фабрика на иднината“  |  „Рамстор“ го отвори 25.маркет  |  „Хенкел“ отвори нова фабрика Somat во Крушевац  |  „Сан Пелегрино“ со приход од 895 милиони евра  |  „Карфур“ ги отвори првите пунктови испорака за пешаци  |  „Персу“ ги повика локалните производители да соработуваат  |  „Кимберли Кларк“ ќе го проширува капацитетот во Алабама  |  „Витамин“ на саемот во Мостар  |  Владимир Косијер нов генерален директор на „Пивара Скопје“  |  „Амазон“ е во преговори со авио-превозникот „Азул“  |  „Домаќа трговина“ со ново место за пазарење  |  Клучно одобрување на „Бајер“ за „Монсанто“  |  „Витаминка“ го рестартира производството на Брилијант  |  Во Сплит отворен првиот супермаркет „Шпар гурмет“  |  Розовиот Kit Kat пристигнува и во Европа  |  „Млекарнa Целеиа“ забележа пораст од 9%  |  „Ошан“ лансира нов формат во Украина  |  „Мирана“ ја купи „Аронија здрава храна“  |   ||
   

Билјана Костов-Жежовска: Промоција на рафт

15.10.2014
 
Како да се убеди потрошувачот да го стави производот во својата кошница кога се наоѓа токму пред рафтот на местото на продажба?

Пишува: М-р Билјана Костов Жежовска, извршен директор на „Маркето Солутионс"

За рафтот зборував многупати бидејќи се издвојува како важен медиум од причина што претставува иницијална точка на контакт меѓу производот и потрошувачот. Кога потрошувачот се наоѓа пред рафтот во супермаркетот има две опции да го проба новиот производ, односно да се убеди да посегне по новиот производ што е изложен на рафтот или повторно да го купи производот што веќе го искусил.

Како да се убеди потрошувачот да го стави производот во својата кошница кога се наоѓа токму пред рафтот на местото на продажба? За да одговориме на ова прашање предлагам да разгледаме неколку додатоци и механизми што се користат во супермаркетите.

Да почнеме со стоперите за на рафт, што сè повеќе се користат во денешно време за означување на одреден производ на рафт. Едноставно, при пазарењето сме сведоци дека многу често наидуваме на означувач, стопер, што ни го привлекува вниманието да застанеме. Стоперите претставуваат пластични додатоци на кои има адекватен клип или магнет со што се прикачува на рафтот. Обично, тие се универзални и посоодветни за повеќекратна употреба. Она што треба да се направи е да се смисли атрактивен и јасен принт што ќе ја содржи пораката што потрошувачот треба да ја види. Ефектот се постигнува кога принтот е јасно испишан, има впечатлива боја и доволна големина.

Во оваа група на додатоци се вклучуваат и инфо-банерите, што исто така претставуваат флексибилни механизми за држење на одредена информација, односно принт. Инфо-банерите обично се во поголема форма каде што впечатокот е поголем.

Друга група на додатоци што се користи за означување производ што се наоѓа на рафтот се познатите пластични рамки, што доаѓаат во различни големини од формат А1 до А7. Достапни во различни бои и дезени што се користат за да бидат карактеристични за еден супермаркет или бренд. Бидејќи рамките се поголеми во димензија обично се прикачуваат на одредени механизми што претходно сме ги поставиле во продажното место или, пак, за рамките се користат самостоечки држачи од типот на телескопски рачки. Исто така, за овие рамки постојат и специјални штипки со кои рамката се прикачува на рафтот.

Да не ги исклучиме и познатите воблери, што многу често ги гледаме по супермаркетите. Тие се дизајнираат по желба на производителот и ги содржат битните информации што треба да ги прими потрошувачот.

Механизмите за одвојување производи од рафтот, од типот на ленти или држачи на кои се прикачуваат производи, со цел да се издвојат од рафтот влијаат врз одлуката на потрошувачот. Најчесто, тие се користат за издвојување на нов производ, за означување на одредена акција или, пак, за врзување на компатибилен производ.

Примерот на многу супермаркети во Велика Британија, како што се „Теско", „Асда" и „Сеинсберис", сè почесто ја користат дигиталната технологија од типот на мали ТВ-монитори што ги позиционираат на рафтот за видео- и аудио-комуникација.

За крај, како и секогаш ќе го издвојам супермаркетот како место што е повеќе од дистрибутивна точка, со други зборови, тој е најважен медиум каде што потрошувачот доаѓа во допир и во комуникација со производот. Затоа, супермаркетите, како и нивните доставувачи, треба да се стремат кон воведување на колку што е можно поголем број механизми со цел да ја зголемат својата профитабилност.


 
 
 
 
back to top